Menu

Oliwa Do Ognia

czyli Anka w kuchni

Zupa kurkowa

oti01

Kurki to moje ulubione grzyby. Świetnie smakują z makaronem, kaszą, we fritacie, tarcie czy jajecznicy. Czy próbowaliście zrobić z nich zupę? Jeśli nie, możecie to nadrobić jeszcze dziś :)

IMG_1715

 SKŁADNIKI:

250 g kurek

1 cebula

3 - 4 ziemniaki

ok. 1 litra bulionu warzywnego np. wg tego Przepisu

1 łyżka śmietany lub śmietany kokosowej w wersji wegańskiej

łyżka oleju

sól, pieprz

natka pietruszki do posypania

PRZYGOTOWANIE:

 Kurki oczyszczamy zgodnie z naszym ulubionym sposobem* i osuszamy na papierowym ręczniku. Jeśli są duże,  można je przekroić.

Na patelni podsmażamy cebulę i wrzucamy ją do garnka, to samo robimy z pokrojonymi  w kostkę ziemniakami, a na końcu z kurkami. Zalewamy bulionem, uważając aby nie było go za dużo. Lubię kiedy ta zupa jest gęsta. Przyprawiamy solą i pieprzem.

Gotujemy, aż ziemniaki zmiękną. Doprawiamy wybraną śmietaną. Doprowadzamy do wrzenia. Posypujemy pokrojoną natką pietruszki i zajadamy.

 

* Ja wrzucam je do dużej miski, posypuję solą i zalewam gorącą wodą. Mieszam, wówczas piasek i inne zanieczyszczenia opadają na dno. Delikatnie odławiamy kurki i przepłukujemy na sicie pod zimną wodą. W razie potrzeby powtarzam całą operację.

Niektórzy uważają, że takie płukanie pozbawia kurki smaku. Jestem innego zdania. Dla mnie ten sposób jest najlepszy. Wy zdecydujcie sami :)

IMG_1716

© Oliwa Do Ognia
Blox.pl najciekawsze blogi w sieci